چرا در مقعد جوش می‌زنم؟

معمولا علت جوش‌های نزدیک مقعد و باسن، انسداد فولیکول‌های مو، عادت‌های بد زندگی روزمره یا یک عارضه دیگر است.
مسدود شدن منافذ: منافذ حاوی چربی و منافذ طبیعی روی سطح پوست قابل مشاهده است. در صورتی که غدد چربی روی پوست بیش از حد فعال باشند، منجر به افزایش میزان سبوم ترشح شده و مسدود شدن منافذ می‌شود. اگر این حالت برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، باعث ایجاد جوش در مقعد می‌شود.
باکتری‌های ناشی از فعالیت جنسی یا مدفوع: باکتری‌های بیماری‌زا با سیستم ایمنی واکنش می‌دهند و باعث فعال شدن فعالیت‌ها در غدد چربی می‌شوند.
تغییرات در سطوح هورمونی: افزایش ترشح هورمون منجر به افزایش ترشح سبوم عمدتاً در دوران بلوغ، قاعدگی، زنان باردار، افراد تحت استرس و غیره
محصولات شیمیایی: استفاده از محصولات بهداشتی، شستشوی نادرست فضای خصوصی
تغذیه و سبک زندگی: غذاهای حاوی چربی، قند و لبنیات تصفیه شده زیاد بخورید.
لباس نامناسب: پوشیدن لباس‌های تنگ یا پوشیدن لباس زیر خیس

آیا جوش مقعد همان آبسه است؟
آبسه یکی از دلایل ایجاد جوش در ناحیه مقعد است که با مسدود شدن غدد و تجمع چرک و عفونت در زیر پوست ایجاد می‌شود. از مهم‌ترین علائم آبسه مقعدی علاوه بر تورم و التهاب می‌توانیم به درد شدید و قرمز شدن ناحیه اشاره کنیم.
درمان آبسه مقعدی فقط با تخلیه عفونت توسط پزشک و جراحی و لیزر آبسه ممکن است، بنابراین باید از تخلیه چرک در خانه پرهیز کنید.

بیماری‌های مشابه جوش مقعد
در ادامه عارضه‌هایی را بررسی می‌کنیم که ممکن است در ابتدا با جوش مقعد اشتباه گرفته شوند. این عارضه مشابه جوش، خود به خود برطرف نمی‌شوند و برای درمان نیاز به مراقبت، مصرف دارو و گاهی جراحی و لیزر دارند.

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال
مشاهده جوش و برآمدگی در انتهای ستون فقرات و بالای مقعد می‌تواند نشانه ابتلا به کیست مویی باشد. این عارضه به دلیل برگشت مو و اجمع باکتری و عفونت در زیر پوست ایجاد می‌شود و در مراحل ابتدایی علائم آن بسیار جزئی است. در حالیکه به مرور عفونت سینوس گسترش می‌یابد و تورم، درد و التهاب زیادی ایجاد می‌کند.
درمان کیست مویی با دارو و روش‌خانگی ممکن است بطور موقت علائم را کاهش دهد، اما بعد از مدت کوتاهی دوباره علائم برمی‌گردند. معمولا تنها راه درمان کیست مویی، تخلیه مواد زائد و عفونت در زیر پوست است که با جراحی و لیزر کیست مویی امکانپذیر است. تعلل در درمان این عارضه باعث پیشرفت عفونت این بیماری می‌شود و روند درمان را پیچیده‌تر می‌کند.

بواسیر یا جوش مقعد؟
زمانی که عروق مقعد متورم شده و دچار آسیب و پارگی می‌شوند، فرد به بواسیر مبتلا شده است. بنابرایت مشاهده زائده متورم در داخل و اطراف مقعد می‌تواند به دلیل ابتلا به هموروئید باشد. هموروئید ممکن است با علائمی مثل درد، سوزش، خارش و خونریزی مقعدی همراه باشد.

زگیل مقعد
زگیل مقعد یک بیماری مقاربتی شایع است که با برقراری رابطه جنسی منتقل می‌شود و عامل آن ویروس اچ پی وی است. برخی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل در نواحی تناسلی، مقعد و دهان می‌شوند. ممکن است زائده‌های ایجاد شده گاهی با جوش مقعد اشتباه گرفته شوند، اما در صورتی که بعد از مدتی از بین نرفتند، لازم است با پزشک مشورت کنید.

کورک یا جوش چرکی
جوش‌های سرسفید و چرکی که در ناحیه مقعد ایجاد می‌شوند را کورک می‌نامند. این جوش‌ها گاهی به اندازه یک جوش کوچک و گاهی بسیار بزرگتر هستند. این عارضه بیشتر در جاهایی که مو رشد می‌کند ایجاد می‌شود. اگر بعد از مدتی کورک تخلیه نشد یا علائم آن مثل درد و عفونت بیشتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.
 


🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , خرید لایک ارزان
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا