انواع آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی​


شرایط مختلفی وجود دارد که آنژیوپلاستی می تواند برای رفع انسداد عروق استفاده شود. ممکن است با یک نوع از آنژیو پلاستی، به نام آنژیوپلاستی قلبی بیشتر آشنا باشید، اما آنژیوپلاستی در اندام های دیگر بدن نیز استفاده می شود.

1_ آنژیوپلاستی قلبی یا آنژیوپلاستی عروق کرونر​


آنژیوپلاستی قلبی زمانی است که متخصص قلب و عروق یا جراح، یک یا چند سرخرگ را که وظیفه خون رسانی به ماهیچه قلب را دارد را باز می کند. به طور معمول، به انسداد یک یا چند سرخرگ قلبی، بیماری سرخرگ کرونری اطلاق می شود. بیماران نیازمند آنژیوپلاستی قلبی ممکن است دچار درد و ناراحتی در ناحیه سینه یا تنگی نفس باشند.

2_ آنژیوپلاستی عروق محیطی​


آنژیوپلاستی عروق محیطی به رفع انسداد شریان های اندام های تحتانی بدن مانند دست و پا (آنژیوپلاستی عروق پا) اشاره دارد. بیماران نیازمند آنژیوپلاستی عروق محیطی دچار علائمی مانند درد، گرفتگی، خستگی، گزگز، تغییر رنگ پوست یا بی حسی در بازوها و دستان هستند. یک نوع رایج از آنژیوپلاستی عروق محیطی، به درمان بیماری شریان محیطی (PAD) در پاها اشاره دارد. PAD یک مشکل گردش خون است که درآن فرد به دلیل تنگی یا انسداد شریان ها قادر به دریافت خون کافی به پاهای خود برای رفع نیازهای بدن نیست.
Cardiovascular angioplasty.jpg

موارد استفاده از آنژیوپلاستی عروق محیطی​

در صورتی که فیستول شریانی وریدی دارید یا پیوند شریانی وریدی انجام داده اید، و یا ازمشکل جریان خون حین همودیالیز رنج می برید، می توان از آنژیوپلاستی عروق محیطی نیز استفاده نمود.

اگر در انجام دیالیز دچار مشکل هستید یا قادر به انجام دیالیز نیستید، پزشکتان ممکن تست های تصویربرداری دیگری مانند آلتراسوند یا آنژیوگرام برای بررسی تنگی یا انسداد سرخرگ که منجر به مشکلات دیالیزی شده اند، را تجویز کند. در صورت تشخیص تنگی یا انسداد سرخرگ ها، می توان از آنژیوپلاستی برای باز کردن مجدد این عروق استفاده کرد تا بتوانید امکان استفاده از فیستول شریانی وریدی برای دیالیز را داشته باشید.

فرق آنژیوپلاستی با عمل قلب چیست؟​

آنژیوپلاستی در مقایسه با جراحی باز دارای هزینه و خطر کمتری است. از آنجایی که این روش درمانی از طریق سوراخ کوچکی بر روی پوست انجام می شود، نیازی به بخیه کردن وجود ندارد و می توانید فعالیت های معمول خود را ظرف مدت کوتاهی از سر گیرید در صورتی که جراح قلب طی عمل جراحی بای پس قلب (عمل قلب باز)، از یک رگ خونی سالم در قسمت دیگری از بدن، مانند پا استفاده می کند، تا یک مسیر جایگزین در اطراف رگ های باریک یا مسدود شده ی عروق قلب ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انژیوگرافی می توانید اینجا کلیک کنید.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:


🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , خرید لایک ارزان
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا