علائم دیسک کمر در پا ها

یکی از سوالات رایج مردم این است که علائم ابتلا به دیسک کمر چیست؟ آیا این علائم در پاها هم نمود پیدا می کند؟ در این مقاله سعی بر این داریم از علائم دیسک کمر در پاها صحبت کنیم.

درد در ناحیه پایینی پشت و پا ناشی از بیرون زدگی دیسک​

برای بسیاری از بیماران با درد ناحیه پایینی پشت، سیاتیک، درد پشت پاها، یا ضعف ماهیچه های انتهایی بیرون زدگی (فتق) دیسک ستون فقرات تشخیص داده می شود (این وضعیت همچنین با عنوان فشردگی یا پارگی دیسک نیز شناخته می شود.).
اعصاب اطراف ستون فقرات به قدری به آسیب و فشار حساس اند که یک تغییر در موقعیت دیسک یا آسیب فیزیکی به خود دیسک، می تواند سبب ناراحتی خفیف تا شدید گردد. درمان این نوع از درد پا و نواحی پایینی پشت به نوع فتق دیسک و شدت آن بستگی دارد اما یک ارزیابی پزشکی زودهنگام می تواند به تضمین نتیجه بهتر کمک کند.

دیسک کمر چیست؟​

دیسک های ستون فقرات مانند یک ضربه گیر بین مهره های فقرات عمل می کند. این دیسک ها از یک لایه سخت بیرونی (Annulus fibrosis) که یک هسته ژله ای نرم را در بر گرفته (nucleus pulposus) تشکیل شده اند.
وقتی یک دیسک آسیب می بیند، می تواند تا بیش از محدوده طبیعی خود متورم گردد و اعصاب نخاعی نزدیک به خود را تحریک کند. در موارد شدیدتر، پوسته ی Annulus fibrosis می تواند ضعیف گردد یا پاره شود و باعث بیرون ریختن ماده ژله ای موجود در هسته گردد.
این مساله می تواند سبب فشرده شدن نخاع یا اعصاب نخاعی گردد. این اعصاب ممکن است نتوانند به درستی کار کنند و در نتیجه ممکن است سیگنال های غیر طبیعی به مغز بفرستند و یا از مغز دریافت کنند.
رایج ترین فتق قسمت های پایینی پشت، در ناحیه کمر، 5 مهره نزدیک به انتهای ستون فقرات، رخ می دهد (پزشکان این مهره ها را از بالا تا پایین L1-L5 می نامند.).
یکی از دلایلی که درد ناشی از آسیب به این ناحیه از ستون فقرات می تواند بسیار ناتوان کننده باشد، این است که این آسیب ممکن است عصب سیاتیک، که از قسمت های پایینی نخاع به سمت پاها می رود، را هم تحریک کند.
عصب سیاتیک بزرگترین عصب در سیستم اعصاب محیطی ست که مغز و نخاع را به سایر بخش های بدن متصل می کند.
یک یا چند عامل به طور کلی در ایجاد فتق دیسک نقش دارند، از جمله تحلیل رفتن وابسته به سن، اضافه وزن / چاقی، ضربه، کم تحرک بودن (سبک زندگی بی تحرک) و فشار بیش از حد به ستون فقرات.

p4_Calf-pain_PAD_W1905_gi819908316.jpg

درد و علائم مرتبط دیسک کمر​

درد نواحی پایینی پشت، بخاطر تحریک اعصاب، اسپاسم (انقباض) احتمالی عضلات و التهاب، یکی از رایج ترین علائم فتق است. رادیکولوپاتی، که به سیگنال ها (پیام ها)ی غیر طبیعی اعصاب مرتبط است، نیز رایج است. علائم شامل موارد زیر است:
درد شوک الکتریکی: فشار به عصب می تواند سبب احساس غیرطبیعی، که معمولا به عنوان درد شوک الکتریکی شناخته می شود، گردد. برای فتق در ناحیه کمری، شوک ها در طول یک یا هردو پا حس می شوند.
گزگز و بی حسی: بیماران غالبا احساس غیرطبیعی دارند مثل گزگز، بی حسی، یا درد و سوزن سوزن شدن در طول یک یا هردو پا.
ضعف عضلات: پیام های عصبی که از مغز می رسد، ممکن است دچار تداخل شوند و ضعف غضلات ناحیه پایینی بدن را ایجاد کنند
مشکلات شکمی یا مثانه ای: این نشانه ها از این جهت اهمیت دارند که ممکن است از علایم سندروم Cauda equine، یک وضعیت نادر که از طریق فتق دیسک بین مهره L5 و اولین مهره ساکروم (خاجی) بوجود می آید، باشند.
نکته:
اگر درد پشت پای شما با مشکل در ادرار کردن یا حرکات شکمی همراه است یا دچار بی حسی اطراف مقعد شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. این، یک موقعیت اورژانسی پزشکی ست.

ادامه ی مطلب (تشخیص و علائم) در
سایت منبع : /https://drabdolhoseinpour.com
 


🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی ,
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا