• مقام معظم رهبری : وقتی افکار عمومی یک ملّت در اختیار بیگانه قرار گرفت، حرکت آن ملّت هم طبعاً طبق میل آن بیگانه پیش خواهد رفت.

لولای درب از جنس استیل چه ویژگی هایی دارد ؟

metallurgy12

عضو انجمن

types-of-hinges-section-1-A-11.jpg


مقدمه

لولا یکی از مهم ترین تجهیزاتِ مورد استفاده در انواع درب ها می باشد. این وسیله فاصله درب از طرفین، چارچوب و لنگه ها را به طور دقیق تنظیم کرده و همچنین موجب افزایشِ هر چه بیشترِ زیبایی درب می شود. لولا در شکل ها و انواع مختلفی تولید می شود و هر یک دارای کاربردی منحصر به فرد می باشد. لولا همچنین با توجه به زمینه کاربرد می تواند از مواد متنوعی چون آهن، فولاد کربنی، فولاد با روکش آلومینیوم و استنلس استیل ساخته شود.

مواد ساخت و قیمت لولای درب

همانطور که اشاره شد، مواد ساخت لولا می تواند از جنس آهن، کربن استیل، فولادِ روکشدار شده با آلومینیوم و ورق استیل بگیر باشد. از بین همه این مواد، ورق استیل 430 با توجه به ویژگی هایی که دارد، انتخابی ترجیحی از طرف سازندگان و تولیدکنندگان لولا محسوب می شود. از جمله ی این ویژگی ها می توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین استحکام بالا اشاره کرد.
نرخ گذاری لولای درب با نرخ مواد اولیه ی ساخت (در این مورد قیمت ورق استیل بگیر) رابطه ای مستقیم دارد. قیمت ورق استیل 430 بکار رفته در ساخت لولا، نقشی تعیین کننده در قیمت نهایی آن ایفا می کند.

slide4.jpg


خصوصیات لولای درب از جنس فولاد ضد زنگ

لولای ساخته شده از ورق استیل بگیر (مثلاً ورق استیل 430) از مقاومت خوبی در برابر خوردگی برخوردار است و به راحتی دچار زنگ زدگی نمی شود. همچنین استحکام مکانیکی بالای آن باعث می شود وزن درب را برای مدت های بسیار طولانی به راحتی تحمل کرده و خللی در عملکرد آن ایجاد نشود. این لولاها با توجه به مکانیزم کارکردشان، به صورت دوره ای به روغنکاری نیاز پیدا می کنند تا هنگام باز و بسته شدن روان باشند و در بلند مدت دچار فرسایش نشوند.

انواع لولای درب

یک از فاکتورهای مهم در انتخاب لولای مناسب، جنس درب می باشد. طول عمر درب رابطه ای مستقیم با لولای مورد استفاده دارد، زیرا در صورت مناسب نبودن آن، به مرور ساییده شده و درب دچار فرسودگی می شود. در ادامه به بررسی برخی از انواع لولا پرداخته شده است.

لولای تخت

این لولا که یکی از کارآمدترین انواع لولا محسوب می شود، زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که لنگه درب ساده باشد. اتصال جعبه ها، درب های آکاردئونی و تاشو از جمله کاربردهای این مدل لولا می باشد.

لولای پاشنه ای

این مدل بر خلاف لولاهای دیگر در ناحیه ی کناری نصب نمی شود، بلکه آن ها را در قسمت پایین و بالای درب یا کف و سقف کابینت ها نصب می کنند. این لولا با توجه به اینکه بعد از نصب در معرض دید قرار ندارد، تحت عنوان لولای مخفی نیز شناخته می شود.

لولای ساده

این لولا از دو برگ و یک پین تشکیل شده است. حفره روی برگ به صورتی طراحی شده تا پیچ به طور کامل درون برگ و هم سطح آن قرار بگیرد. این مدل لولا عمدتاً در صنعت چوب و ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد.

لولای متری

این لولا همانطور که از نامش مشخص است، به شکل متری تولید می گردد. از قابلیت های این لولا می توان به انعطاف پذیری و برش آن در اندازه های دلخواه اشاره کرد. فاصله ی بین درب و بدنه با بکارگیری این لولا بسیار کم بوده و برای کاربرد در درب های سراسری مناسب می باشد.

لولای فنردار

این مدل که به عنوان لولای لب به لب نیز شناخته می شود، برای اطمینان از بسته شدن درب پس از رها کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد. این لولا در انواع درب های معمولی چوبی و فلزی می تواند بکار گرفته شود. با کالیبره کردن آنها می توان درجات مختلفی از شدتِ کشش را فراهم کرد. این مدل از جمله ی پرکاربردترین و محبوب ترین انواع لولاها محسوب می شود.

Hinge-kitchen-plates-1024x1024.jpg


لولای دوطرفه

این لولا برای آن دسته از درب هایی که از دو طرف باز می شوند، بسیار ایده آل است. لولای دو طرفه با برخورداری از دو محور، مرکزی برای گردش ایجاد می کند. محل کاربرد این لولا عمدتاً در درب آشپزخانه ها و بیمارستان ها می باشد.

اهمیت کیفیت لولای درب

این وسیله یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای درب می باشد و در صورت برخورداری از ساختار اصولی و مهندسی و همچنین کیفیت ساخت و نصب صحیح بر روی درب، در روان باز و بسته شدن آن تاثیری بسزا خواهد داشت. لولا بایستی با وزن، ابعاد و کاربری درب تناسب داشته باشد، زیرا یک لولای ایده آل، در تمام طول عمر مفید تعیین شده برای یک درب، باید بتواند بدون کوچکترین صدایی و با حرکتی روان درب را حول محور خود بگرداند و به راحتیِ هر چه تمام تر وزن درب را تحمل کند.
کیفیت لولای درب، رابطه ی مستقیمی با افزایش طول عمر مفید آرام بند، قفل و یراق دارد. به عنوان نمونه، دربی که دارای لولای مناسب و روان نباشد، به راحتی باز و بسته نمی شود و به جهت چفت شدن درب و چارچوب باید قدرت و سرعت آرام بند را افزایش داد. این موضوع باعث کاهش عمر آرام بند می شود.​
 

لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , حدیث , رنگ , ایموجی , دانلود آهنگ , امداد ام وی ام
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا