• مقام معظم رهبری : وقتی افکار عمومی یک ملّت در اختیار بیگانه قرار گرفت، حرکت آن ملّت هم طبعاً طبق میل آن بیگانه پیش خواهد رفت.

دلیل زنگ زدن نرده استیل چیست؟

metallurgy12

عضو انجمن

df86d299b3d020999cd9d9597c155633 - fencing-brooklyn.jpg

مقدمه

چرا نرده استیل زنگ می زند؟ این سوال می تواند یکی از موارد مهمی باشد که برای خانه ها و به طور کلی ساختمان هایی که دارای نرده استیل هستند، بسیار مهم و برجسته شود. چرا نرده استیل زنگ می زند و اگر این نرده ها دچار زنگ زدگی شوند از چه راه هایی می توان این مشکل را برطرف کرد؟ در ادامه به این سوال مهم پاسخ می دهیم و سعی می کنیم تا روش های تمیز کردن نرده ها را نیز عنوان کنیم.

ویژگی های استیل اصل

زمانی که به این سوال می رسیم که چرا نرده استیل زنگ می زند، می توانیم از طریق روش های زیادی پاسخ این سوال را پیدا کنیم، اما بهترین کار آن است که ابتدا ویژگی های اصلی آن را بشناسیم و سپس به سراغ دلایل زنگ زدگی آن برویم.
زمانی که یک ورق استیل اصل باشد می تواند ویژگی ها و خصوصیت های زیادی داشته باشد که بسیار مناسب هستند و سبب می شوند تا آن استیل در موارد گوناگون و مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. از جمله دیگر مزیت های شناخت ویژگی های استیل اصل، می توان به تشخیص درست استیل در هنگام خرید اشاره کرد. با این کار دیگر نیازی نیست تا بخواهید که هزینه های زیادی را بابت خرید ورقه های استیلی که از اصل بودن یا نبودن آن ها نیز مطمئن نیستید، پرداخت کنید.
Stainless-Steel-Swing-Gates.jpg

*مقاوم در برابر زنگ زدگی

اولین مورد در خصوص مقاومتی است که ورقه های استیل در برابر زنگ زدگی از خودشان نشان می دهند. این میزان از مقاومت می تواند به دلایل مختلفی باشد که عمده ترین دلیل مربوط به وجود کروم در این آلیاژها می شود. چیزی حدود 10 درصد کروم در آلیاژ استیل وجود دارد و باعث می شود تا مقاومت آن نسبت به زنگ زدگی حدود 200 برابر افزایش داشته باشد.

*مقاوم در برابر نوسانات دمایی

مورد بعدی مربوط به مقاومت در برابر نوسانات دمایی است. زمانی که فلزات به شدت سرد و گرم می شوند دچار شکستگی و ترک خوردگی می گردند که باعث می شود هم مقاومت فلز کاهش پیدا کند و هم سبب می شوند تا فلز مورد نظر ما شیارها و ترک های ریز و درشتی را پیدا کند. فلز استیل اصل می تواند در برابر نوسانات دمایی بسیار مقاومت کند و دچار هیچ آسیبی نشود.

*استحکام و دوام

داشتن استحکام و دوام یکی دیگر از موارد مهمی است که لازم است حتما به آن توجه کنیم. این استحکام و دوام در حقیقت در برابر عوامل مختلفی مشخص می شود که سبب می شود بتوانید از ورقه های استیل در موارد مختلفی استفاده کنید.

*قابلیت بازیافت

در بحث اینکه چرا نرده استیل زنگ می زند، می توان گفت که استیل هایی که اصل نباشند و یا درصد عناصر آن ها بالاتر و پایین تر از حد استاندارد باشد، می توانند دچار زنگ زدگی شوند. استیل اصل ویژگی های مختلفی دارد و یکی از این ویژگی ها مربوط به قابلیت بازیافتی است که در خصوص آن ها وجود دارد.

*عدم نیاز به رنگ آمیزی و کاور

عدم نیاز به رنگ آمیزی ورق استیل و یا عدم نیاز به کاور کردن ورق های استیل از جمله دیگر ویژگی های این ورق ها است. این موضوع سبب می شود که میزان هزینه های استفاده از این ورق ها بسیار کاهش پیدا کند.

*انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یکی از مواردی است که سبب می شود ورقه های استیل بتوانند به خوبی و به سادگی به هر شکلی که می خواهید فرم بگیرند. این ویژگی می تواند کاری کند که استفاده از این ورقه های استیل در هر فضایی ممکن شود و به سادگی بتوانید برای کاربردهای گوناگون، از این ورقه ها استفاده کنید.

ee8804721a081089dbf5a1fbeaa97e7e.jpg

چرا نرده استیل زنگ می زند؟

در پاسخ به این سوال که چرا نرده استیل زنگ می زند، باید گفت که ورق استیل به عنوان نوعی الیاژ فولاد ضد زنگ شناخته می شود. این نوع از ورق ها به صورت حداقلی دارای 10.5 درصد کروم هستند تا بتوانند یک لایه محافظ کاملا را بر روی کل سطح فولاد ایجاد کنند. این مقدار از کروم می تواند فلز را صرفا در برابر اتمسفر معمولی پایدار سازد. اما زمانی که میزان درصد کروم به 25 الی 30 درصد می رسد و یا حتی از این مقدار نیز بالاتر می رود، می توان گفت که بر روی خاصیت های عمده این محصول که یکی از برجسته ترین این موارد مربوط به استقامت در برابر زنگ زدگی می شود، تاثیر گذاشته و این میزان از مقاومت را به شدت افزایش می دهد.
زمانی که استنلس استیل در حالتی ناپایدار قرار می گیرد، دچار نوعی حالت غیر فعال شدگی می شود که می تواند مقاومت و ثبات آن را به خطر بیاندازد. این موارد به دلایل مختلفی همچون نوع استیل، غلظت مواد، دما و... می تواند بروز پیدا کند. بیشترین مقدار زنگ زدگی ها به دلیل نوسانات دمایی است که معمولا در بسیاری از گریدها به این موضوع توجه نمی شود و همین مسئله می تواند سبب بروز خسارت های زیادی شود.

جمع بندی

مواردی که در خصوص پاسخ های مربوط به اینکه چرا نرده استیل زنگ می زند، مطرح شدند، همگی مربوط به ویژگی های ورق استیل و دلایلی هستند که سبب زنگ زدگی ورق استیل می شوند. این ورقه ها می توانند برای تولید نرده ها، ظروف آشپزخانه و... استفاده شوند که کاربردهای زیادی نیز دارند.​
 

🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , تولید کننده پیچ خود قلاویز ,
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا