بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان

dornaz

عضو انجمن
Sci-fi-movies.png

فیلم علمی تخیلی ماجراجویی در واقع تلفیقی از دو ژانر بسیار محبوب در سینما است. البته می توان گفت فیلم های علمی تخیلی به نوعی ژانر ماجراجویی را در خود جای می دهند. پس برای تشخیص اینکه یک فیلم در ژانر علمی تخیلی هست یا نه باید به این نکته توجه کنیم. صرفا اشاراتی کوتاه به مسائل علمی نمی تواند آن را یک فیلم علمی تخیلی کند. در اغلب فیلم های علمی تخیلی موضوعاتی که هنوز توسط علم به کلی اثبات نشده اند به عنوان یک مفهوم اصلی روایت می شود و از آنجاییکه که کشف علت یا معلول این موضوع، همراه با ماجراجویی و تلاش انسان ها است پس می توان گفت ژانر ماجراجویی در فیلم های علمی تخیلی به صورت پیشفرض وجود دارد. فیلم علمی تخیلی یک از ژانرهای سینمایی است که طرفداران مخصوص به خود را دارد. هترین فیلم های علمی تخیلی جهان عمدتا با موضوعاتی مانند سفر در زمان و فضا مورد ستایش و تحسین منتقدین و کارشناسان سینما قرار گرفته اند. از سال 1902 و فیلم سفر به ماه ژرژ ملیس تاکنون، این سه موضوع در اغلب فیلم های علمی تخیلی وجود داشته است. تنت نیز از بهترین فیلم های تخیلی فانتزی 2020 بشمار می رود.

فیلم علمی تخیلی
در این لیست انواع فیلم تخیلی فانتزی جدید که از نگاه تماشاگران و منتقدین انتخاب شده اند را گردآوری کردیم و با توجه به علایق کاربران انواع فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی مثل آواتار، فیلم علمی تخیلی فانتزی مثل مرد عنکبوتی و هری پاتر، فیلم تخیلی معمایی همچون اکسیژن و فراماشین و… گلچین شده اند تا با خیال راحت با انواع فیلم تخیلی افسانه ای دوبله فارسی آشنا شده و آنها را برای تماشا دانلود کنید. فیلم سینمایی تخیلی با فیلم های فانتزی فرق دارند. فیلم علمی تخیلی فیلمی است که اگر چه در آن جنبه های تخیلی وجود دارد، اما اگر عنصر علم و دانش را از آن بگیریم نابود می شود. عنصر مهم در فیلم های علمی تخیلی ابهام، کنجکاوی و تعلیق است. تاکنون فیلم تل ماسه، بالا را نگاه نکن و فیلم رتبه رئیس بهترین فیلم علمی تخیلی 2021 شناخته شده اند. اگر شما هم به دنبال فیلم تخیلی معمایی و دانلود فیلم علمی تخیلی فضایی یا ترسناک و ماجراجویی هستید حتما لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان که در مقاله ارائه کردیم را تماشا کنید.

کشف فضا Spacewalk

علی رغم آنچه ناسا و سینمای هالیوود نشان می دهد، بدون شک قدرت اول فضایی جهان روسیه است. روسیه چنان در فضا پیشرفته است که جاسوس های آمریکایی تلاش می کنند تا در موارد مختلف از روس ها اطلاعاتی را بدزدند. اما چون روسیه چیزی به نام هالیوود ندارد، مردم دنیا خیلی با سازمان های هوایی روسیه آشنایی ندارند. جنگ سرد بین اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا به حساس ترین روزهای خود نزدیک می شود. روس ها قصد دارند دست برتر را نسبت به آمریکا در فضا داشته باشند. از این رو سعی می کنند برای اولین بار در تاریخ با استفاده از فضاپیماهای پیشرفته خود به فضا بروند. در این ماموریت فضایی دو خلبان نظامی به نام های پاول بلیانوف و الکسی لئونوف قصد دارند ...

این فیلم علمی تخیلی به خوبی توانسته است داستان اولین سفر فضایی تاریخ شوروری را روایت کند. در واقع می توان فیلم کشف فضا را داستانی واقعی بر اساس تاریخ سفرهای فضایی در شوروی دانست. آلکسی لئونوف جزو معدود بازماندگان از اولین سفر فضایی بود. او در هنگام ساخت این فیلم به مجموعه نویسندگان و سازندگان کمک بسیار زیادی کرد. در واقع فیلم نامه برای تایید داستان ابتدا در اختیار او قرار داده شد.

Spacewalk-ovie.jpg

مریخی The Martian​

یدلی اسکات در سال 2015 یکی از جالب ترین فیلم های فضایی و علمی خود را با محوریت ژانر بقا ساخت که مورد تحسین قرار گرفت. مارک به همراه یک گروه از فضانوردان ماموریت دارند روی سطح مریخ تحقیقاتی داشته باشند. در همین حین طوفانی سهمگین به وقوع می پیوندد. مارک از دوستانش جدا می شود و بقیه فضانوردان فکر می کنند او مرده است. از این رو بدون او به زمین بر می گردند. اما پس از یک روز متوجه می شوند که مارک نمرده است. از این رو تلاش ها برای نجات مارک آغاز می شود. ناسا یک فضاپیمای حاوی مواد غذایی برای او می فرستد تا بتوانند او را در مریخ زنده نگه دارد. اما فضاپیما در بین راه منفجر می شود و...

آنچه در این فیلم و در واقع از همان ابتدا به عنوان یک پیام یا شاید هدف توسط کارگردان به مخاطب القا می شود، اراده و تلاش مارک است که در شرایط بسیار بدی قرار گرفته است. تلاش ستودنی او در واقع اصلی ترین موضوع فیلم علمی تخیلی مرخی است. یکی از ویژگی هایی که خواه یا ناخواه در هنگام دیدن این فیلم علمی تخیلی وجود دارد مقایسه شخصیت مارک (مت دیمون) یا کوپر (متیو مک کانهی در بین ستاره ای) یا رایان استون (ساندرا بلاک در فیلم جاذبه) است. در واقع در ژانر فیلم های فضایی! این مقایسه ها غیر قابل اجتناب هستند. در واقع مارک واتنی نمادی از اراده و تلاش در سخت ترین حالت ممکن است. چیزی که گلس در از گوربرخاسته ( The revenant) بر عهده دارد! انتخاب مت دیمون برای این نقش بسیار خوب و سنجیده است. خود ریدلی اسکات هم سعی کرده تا آنجا ممکن است هنرش تحت تاثیر جلوه های ویژه فیلم قرار نگیرد . چرا که ریدلی اسکات نخواسته فیلمش یک اثر تجاری باشد، بلکه به خوبی تسلطش را روی موضوع حفظ کرده است.

The-Martian-movie.jpg

میان ستاره ای Interstellar​

فیلم بین ستاره ای اکنون در جایگاه 27 از 250 فیلم برتر از منظر سایت معتبر IMDB است. فیلمی که به همان اندازه که موافق دارد به همان اندازه نیز مخالف دارد. کره زمین دچار یک بحران بزرگ در زمینه کاشت و باروری گیاهان شده است. ناسا به همین دلیل به دنبال پیدا کردن مکانی برای زندگی بشر است. آن ها یک کرم چاله در نزدیکی سیاره زحل پیدا کرده اند که می تواند بشریت را به مکانی بهتر از زمین ببرد! ناسا از کوپر که قبلا به عنوان فضانورد ماموریت های مختلفی را انجام داده، می خواهد در این ماموریت شرکت کند و ...

در این فیلم کریستوفر نولان از یک روبات به نام تارس استفاده کرده است. جالب است بدانید چنین رباتی واقعا وجود دارد و در دوره ای برای ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت. البته فرقش این است که در فیلم این روبات قادر به حرکت است، اما در واقعیت این امکان برای او ایجاد نشده بود. نولان هر چند سعی کرده فیلم از لحاظ علمی معتبر باشد، ولی واقعا نیست! از طرفی بحث احساسی و رابطه پدر و دختری و عشق و فداکاری به نظر بیشتر برای او مهم بوده است! ما این حس زیبا را در جای جای فیلم می بینیم. کریستوفر نولان کارگردان این اثر علمی سعی کرده تا آنجا که ممکن است از سکانس های واقعی برای فیلمش استفاده کند!

Interstellar-movie-1.jpg

برف شکن Snowpiercer​

بونگ جون هو با ساخت فیلم های خاص و پرمعنی معروف شده است. این کارگردان سرشناس کره ای که با ساخت فیلم های زیبایی مانند اوکجا و پاراسایت نبوغ خود را به تصویر کشید، عمدتا مفاهیم اجتماعی را در فیلم هایش می گنجاند. به واسطه استفاده انسان ها از مواد خاصی، دنیا دوباره یخبندان شده است و فقط عده کمی از افراد توانسته اند خود را به درون یک قطار برسانند. این قطار که همواره در حال حرکت است در واقع تنها پناهگاه انسان ها روی زمین است. اما درون این قطار نیز اصول طبقاتی و تبعیض وجود دارد و هر واگن آن مربوط به یک قشر خاص و طبقه اجتماعی است. به طوری که واگن های انتهایی این برف شکن فقط برای افراد فقیر و تهیدست است. ..

این فیلم علمی تخیلی را می توان یک اثر سیاسی آخرالزمانی قابل قبول نیز در نظر گرفت. فیلم برف شکن به خوبی فاصله و شکاف طبقاتی را در هر جامعه انسانی نشان می دهد. برف شکن هم اثری علمی تخیلی و هم آخرالزمانی محسوب می شود. این فیلم علمی تخیلی در جشنواره های مختلفی مورد تقدیر واقع شد. اگر چه فیلم محصول کره جنوبی است، اما بازی چند بازیگر باعث شده تا این اثر را بتوان یک فیلم چندملیتی نامید. جون هو در سال 2013 فیلم علمی تخیلی برفشکن را ساخت.

Snowpiercer-movie.jpg

کد منبع Source Code​

فیلم علمی تخیلی کد منبع که با نام رمز منبع نیز ترجمه شده است یکی از خلاقانه ترین داستان های جنایی در مورد سفر در زمان محسوب می شود. داستان فیلم از آنجا شروع می شود که یک مجرم توانسته است یک قطار را منفجر کند و پلیس نیز قادر به شناسایی عاملین این اتفاق نیست. دکتر راتلج دستگاهی ساخته که می تواند افراد را به زمان های مختلف ببرد. او از ذهن یک سرباز مرده به نام کالتر استفاده می کند و او را به قبل از انفجار در قطار می برد. کالتر وظیفه دارد که...

از آنجاییکه ورا فارمیگا در دوران بارداری خود این فیلم را بازی کرد، کارگردان سعی کرد همه صحنه هایی که او در آن ها حضور دارد در کمترین زمان ممکن فیلم برداری شوند. این فیلم علمی تخیلی به جای این که موضوعاتی در آینده را مد نظر داشته و فرضیه ها را بازگو کند، به موشکافی مباحثی مانند زمان می پردازد. موضوعی که باعث می شود ما به عنوان مخاطب به لحظات پایانی عمر یک نفر بیشتر دقت کنیم . در این فیلم جیک جیلنهال بازیگر مطرح هالیوودی بازی می کند.

Source-Code-movie.jpg

ما در این مقاله یک لیست 30 تایی از بهترین و جذاب ترین فیلم های علمی تخیلی را آماده کرده ایم. جالب است بدانید که معمولا فیلم های علمی تخیلی روی موضوعاتی تمرکز دارند که آن موضوعات (یا پدیده ها) بیشتر به صورت فرضیه یا گمانه زنی هستند و هنوز از لحاظ علمی اثبات نشده اند. مثلا در سال 1968 استنلی کوبریک فیلمی ساخت که به گفته اغلب کارشناسان برای ساخت فضاپیماها و … از آن الگوبرداری شده است. یعنی در سینما چیزی می بینیم که شاید سال های نه چندان دور واقعا به وجود بیایند. همچنین دوربین های واقعیت مجازی VR ابتدا در فیلم های جنگ ستارگان جرج لوکاس نمایش داده شدند و امروزه واقعا از آنها استفاده می شود. آیا به نظر شما در سال های آینده نیز تکنولوژی هایی که در فیلم های هالیوود می بینیم رنگ واقعیت به خود می گیرند؟

برای مطالعه لیست کامل بهترین فیلم های علمی تخیلی می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:

فیلم علمی تخیلی
 

پیوست ها

  • Spacewalk-ovie.jpg
    Spacewalk-ovie.jpg
    352.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0


🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , خرید لایک ارزان , پله استخری
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا