• مقام معظم رهبری : وقتی افکار عمومی یک ملّت در اختیار بیگانه قرار گرفت، حرکت آن ملّت هم طبعاً طبق میل آن بیگانه پیش خواهد رفت.

5 عامل که باعث خشکی واژن و درد در رابطه جنسی می شوند

hamyar

عضو فعال
خشکی واژن در اثر تغییرات هورمونی، حساسیت به دستمال ‌های مرطوب، استرس، و غیره ایجاد می ‌شود. در این مطلب چگونگی جلوگیری از خشکی واژن که موجب دردناک شدن رابطه جنسی می ‌گردد، بیان می ‌شود.

علت خشک شدن واژن بعد از یائسگی.jpg

چه عواملی باعث خشکی واژن می شوند؟​

علل خشکی واژن از عوامل فیزیکی همچون تغییرات هورمونی یا عوارض جانبی داروها، تا عوامل روحی و احساسی مانند نداشتن امید یا حتی اضطراب متفاوت است. خوشبختانه، تقریباً به تعداد عوامل متعدد خشکی واژن، راهکار درمانی وجود دارد.


نتایج یک تحقیق بر روی بیش از 800 زن برای شناخت مشکلات سلامت جنسی آن‌ ها، خبر خوبی برای دو سوم زنان بالای 60 سال است که خشکی واژن یکی از دو مشکل عمده سلامت جنسی آن‌هاست، مشکل دیگر نداشتن میل جنسی است. نتایج این تحقیق در شماره آگوست 2015 مجله سلامت زنان منتشر شد. خشکی واژن همچنین دغدغه ‌ای برای زنان کمتر از 60 سال نیز می‌ باشد.

نخستین گام در درمان خشکی واژن یافتن منشأ ناراحتی است، خصوصاً اگر یک واژن خشک موجب دردناکی رابطه جنسی شود. شرایط متعددی می ‌تواند منجر به روان‌ نبودن (خشکی) واژن شوند:

تغییرات هورمونی: طبق نتایج کنگره زنان ماما و متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، یکی از رایج‌ ترین علل خشکی واژن کاهش میزان استروژن در زمان یائستگی یا پیش از آن، پس از زایمان، یا در طول شیردهی است. روش ‌های درمان سرطان مانند شیمی ‌درمانی و پرتودرمانی لگن نیز می‌ توانند منجر به کاهش استروژن و باعث خشکی واژن شوند.

داروها: داروهای حساسیت و سرماخوردگی از جمله آنتی ‌هیستامین‌ ها و نیز داروهای آسم می ‌توانند اثر خشک ‌کنندگی درون بدن بر جای گذارند و موجب اندکی خشکی در واژن شوند.

تحریکات جنسی ناکافی: در برخی موارد، خشکی واژن در اثر کم بودن حس شهوانی یا مشکلات جنسی با شریک جنسی به وجود می ‌آید. در صورتی ‌که شریک جنسی ضعیف عمل کرده و انزال زودرس داشته باشد، این حالت می‌ تواند در خشکی واژن نقش داشته باشد.

حساسیت ‌ها: مواد شیمیایی موجود در صابون‌ ها، محصولات بهداشتی، رنگ ‌ها و عطرها گاهی مشکل‌ ساز هستند. بسیاری از زنان به شوینده‌ ها و صابون‌ ها حساسیت دارند. مواد حساسیت ‌زا بر روی لباس ‌های زیر یا حوله ‌ها نیز وجود دارند. همچنین به گفته این پزشک، مواد حساسیت‌ زای دیگری نیز در لوبریکانت‌ ها و چیزهای که ممکن است در واژن قرار داده شوند وجود دارند.


اضطراب: عوامل روحی و روانی مانند استرس و اضطراب در میل جنسی اختلال ایجاد می ‌کنند و زمانی ‌که به طور طبیعی روان ‌سازی واژینال انجام نمی ‌شود موجب خشکی واژن می‌ شود. زمانی که یک زن اضطراب دارد جریان خون او کم می ‌شود لذا احساس خشکی خواهد داشت.

چگونه می‌ توان از خشکی واژن جلوگیری کرد و آن را درمان نمود؟​

درمان خشکی واژن به عامل ایجاد آن بستگی دارد. زنانی که به دلیل تغییرات هورمونی، مشکلاتی در روان‌ سازی واژن را تجربه می ‌کنند، اغلب با استروژن ‌تراپی نتیجه مطلوبی می ‌گیرند.

در برخی موارد، پزشکان درمان ‌های موضعی همچون استروژن واژینال را توصیه می‌ کنند. در موارد دیگری خصوصاً زنانی که علاوه بر خشکی واژن علایمی مانند گُرگرفتگی نیز دارند، داروهای خوراکی یا پچ پوستی که بالابرنده استروژن درون بدن هستند گزینه مناسبی است و در برخی موارد دیگر، هر دو روش همراه با هم در درمان خشکی واژن مؤثر هستند. درمان ‌های موضعی هورمون استروژن که به شکل رینگ، قرص، یا کرم واژینال هستند مکمل درمان سیستمیک هستند که میزان استروژن سیستمیک را افزایش می‌ دهند.

علاوه بر استروژن ‌تراپی، روش ‌های درمانی دیگری خصوصاً هنگام رابطه جنسی دردناک وجود دارند از جمله:

لوبریکانت ها​

روان‌ کننده های بسیاری وجود دارند که به درمان خشکی واژن کمک می ‌کنند. این محصولات شامل سیلیکون، روغن، و آب هستند. لوبریکانت ‌ها معمولاً به جای روان ‌سازی طولانی ‌مدت واژن، برای تسهیل در رابطه جنسی استفاده می ‌شوند. ژل لوبریکانت پلی ژل یک لوبریکانت بر پایه آب است که روان کنندگی و ماندگاری خوبی برای رفع خشکی واژن در هنگام رابطه جنسی دارد.

منبع: https://www.borna.news/بخش-بازار-143/1193082-عامل-که-باعث-خشکی-واژن-درد-در-رابطه-جنسی-می-شوند
 

لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , دانلود آهنگ , دکوراسیون داروخانه
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

logo-samandehi
بالا