چه زمانی از ورق استیل ۳۱۶ استفاده می شود ?

چه زمانی از ورق استیل ۳۱۶ استفاده می شود؟​

121813.jpg

استنلس استیل ۵ زیرمجموعه اولیه ی دارد که درست یکی از این مجموعه از نظر مقدار به اندازه دوسوم تمام تولیدات استنلس استیل جهان می باشد. استنلس استیل های گرید آستنیتی به موجب خاص ذیل بسیار معروف اند.
الف) کارایی ترمودینامیکی عالی
ب) حفظ و پایداری خصوصتی تحت عنوان ساختار کریستالی FCC یا شبکه مکعبی وجوه مرکز دار در تمام دماها
این ویژگی، گریدهای آستنیتی ای چون استنلس استیل ۳۱۶ را جهت مصارف برودتی به طور استثنایی مطلوب می سازد، هرچند قابلیت فرم پذیری آن محدود می‌شود.
ورق استیل ۳۱۶ به نوبه خود بعد از آلیاژ 304 دومین و معمول ترین گرید آستنیتی است. این دو آلیاژ از نظر شیمیایی یکسان هستند ولی میزان نیکل و کروم آنها قابل قیاس است. نیکل باعث تقویت آلیاژ استنلس برای کار در دمای پایین می‌شود و به طور کلی داکتیلیتی خوبی -جهت پیشگیری از پدیده شکنندگی در شرایط برودتی و سرما- به آلیاژ می‌دهد. ضمناً کروم عنصر اصلی و مسئول خواص مقاومت خوردگی استنلس استیل است.
تفاوت اساسی میان این دو گرید آستنیتی (۳۰۴ و ۳۱۶) در وجود ۳ درصد مولیبدن در استنلس استیل ۳۱۶ است در مقایسه با مقدار ناچیز (همین عنصر) در نوع ۳۰۴. این عنصر مقاومت خوردگی آلیاژ را حتی بالاتر هم می‌برد. مثلا این آلیاژ در برابر کلرید و سولفید، مقاومت خوردگی خیلی بیشتری از خود نشان می دهد. با این حال چه زمانی استنلس استیل ۳۱۶ از استنلس استیل ۳۰۴ مناسبتر است.​

12241.jpg

موارد کاربرد استیل ۳۱۶


استنلس استیل ۳۱۶ بنابر پایداری و مقاومت در مقابل خوردگی های کلریدی اغلب به عنوان آلیاژ گرید دریایی از آن ذکر می‌شود. کلرید سدیم موجود در آب دریا فعالانه و به شدت به مولکول های آهن موجود در آلیاژهای غوطه ور در آب حمله می‌کند و در نتیجه خوردگی حفره ای بر روی آن به وجود می‌آورد. راه‌حل برجسته ی این چالش عبارت است از: بهره‌برداری از سطوح افزایش یافته میزان عناصر ضد خوردگی مثل مولیبدن. استنلس استیل ۳۱۶ عموماً در کاربردهای دریایی و ساحلی از جمله ساختمان سازی و معماری در ساحل، از نوع ۳۰۴ عملکرد بهتری دارد.
اگرچه هم اکنون این آلیاژ راه حل عمومی برای تمام موارد و مصارف دریایی است، اما استنلس استیل ۳۱۶ در ابتدای امر برای فرآوری صنعتی خمیر کاغذ و در کارخانه‌های کاغذ توسعه یافته بود. ترکیبات گوگرد در کاغذ سازی بسیار خورنده اند و سبب ایجاد نوعی خوردگی حفره ای شبیه به خوردگی کلریدی می‌شوند. خیساندن متریال های فیبری یا سلولوزی فشرده و خام نیز باعث افزایش مقدار رطوبت شده و سرعت خوردگی را زیاد می کند و خرابی و اشکال های مکانیکی نابهنگام و زودرس به بار می آورد. هر یک از این عناصر برای گریدهای استنلس استیل مسئله‌ساز بود. از این رو با ارتقاء خواص و ویژگی های ضد خورندگی آنها، یک راه‌حل جدید پیدا شد به نام استنلس استیل ۳۱۶.
امروز مشاهده می‌کنیم ورق استیل ۳۱۶ به طور معمول برای فرآوری و ساخت جهت کاربردهای گوناگون مشخص شده است. از جمله موارد ذیل:
• مبدل های حرارتی
• دستگاه ها و تجهیزات داروسازی
• دستگاه های فرآوری و در تماس با مواد غذایی
• مخازن پاستوریزاسیون و تخمیر​

12206.jpg

به عنوان یک قاعده کلی باید گفت ورق استیل ۳۱۶ -جهت کاربردهای با مقدار زیادی از عناصر و مواد خورنده یا در مواقعی که قطعه یا آن جزء بخصوص به طور مداوم در آب غوطه ور خواهد بود- خیلی مناسب تر است.​
 

موضوعات مشابه

این وسایت توسط ایکس زد ان هاستینگ میزبانی و پشتیبانی میشود.جهت خرید هاست کلیک کنید .
بالا