معرفی انواع سطوح ورق استیل

metallurgy12

عضو انجمن
Polished-Stainless-Steel-Sheets-Manufacturers-Suppliers.jpg


مقاومت در برابر خوردگی و لک شدن، هزینه پایین نگهداری و ظاهر و منظره محبوب و معروف از استنلس استیل، آن را متریالی ایده آل و مطلوب جهت بسیاری از کاربردها می سازد. بیش از یکصد و پنجاه گرید ورق استیل وجود دارد که از میان آنها ۱۵ گرید پرکاربرد ترین و متداول ترین اند. این آلیاژ به شکل های کویل، ورق، پلیت، صفحه، شمش، میلگرد، سیم و لوله ساخته می شود و در موارد کاربردی چون ظروف آشپزی، کارد و چنگال، ظروف یا مصنوعات فلزی خانگی، لوازم و ابزار های جراحی، لوازم خانگی عمده و بزرگ، تجهیزات صنعتی و به عنوان آلیاژ جهت ساخت سازه های خودروها و صنایع هوافضا و به عنوان مواد ساختمانی در ساخت ساختمان های عظیم مورد استفاده واقع می گردد. مخازن انبارش و مخازن حمل آب پرتقال و دیگر مواد غذایی، اغلب از جنس ورق استیل می باشند. به خاطر وجود ویژگی هایی در آن چون مقاومت خوردگی و ضد باکتری بودن، این موضوع در خصوص کاربرد آن در آشپزخانه های تجاری صنعتی و کارخانجات تولیدی مواد غذایی نیز موثر است، زیرا این آلیاژ با بخار تمیز و استریلیزه می گردد و نیازی به رنگ کاری یا دیگر پرداختکاری های سطحی ندارد. ورق استیل 316L گونه ای رایج است جهت کاربردهایی در زمینه جواهر آلات و ساعت های مچی. آلیاژ مزبور می‌تواند توسط هر جواهرفروشی پرداخت مجدد شود زیرا اکسید و سیاه نخواهد شد.
ورق استیل به میزان ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است. یک شیء ساخته شده از ورق استیل معمول، مرکب است از حدود ۶۰ درصد متریال بازیافتی که از این مقدار تقریباً ۴۰ درصد آن محصولاتی است که عمر آنها به پایان رسیده و حدود ۶۰ درصد هم از خطوط تولید کارخانجات می آید.

پرداختکاری های نهایی ورق استیل استاندارد

پرداخت کاری نهایی ورق استیل با یک سیستم عددی، معرفی و نامگذاری شده اند. در اینجا ذیلاً به شرح شماره گذاری مذکور در زمینه عملیات تکمیلی مورد اجرا به طور مفصل می پردازیم:
باید به خاطر داشت گریدهای مختلف استیل می‌توانند نتیجه تغییرات شمای ظاهری برای همان عملیات تکمیلی و نهایی (یا پرداختکاری) باشند. همچنین ضخامت فلز نیز می تواند تاثیر بگذارد، معمولاً هرچه متریال نازک تر باشد، پرداخت و نازک کاری سطح آلیاژ نرم تر انجام می شود.
ورق استیل های ضخیم آنهایی هستند که در حالت گرم نورد شده اند. این عمل در دمای زیاد انجام می گردد و همیشه نتیجه اش یک سطح پله ای یا پوسته شده خواهد بود.
محصولات تخت استیل به صورت کاملاً ملایم و نرم آنیل و عرضه می‌شود. این نیز عملیاتی است که در دمای زیاد انجام می شود، وگرنه می بایست در یک محیط بی اثر و خنثی و بسیار دقیق کنترل شده اجرا گردد که هر دوی این موارد منجر به اکسید شدن سطح خواهد شد.
پوسته یا لایه اکسیدی معمولاً با اجرای اسیدشویی محو یا برداشته می شود. اسیدشویی عبارت است از برطرف کردن پوسته های اکسیدی از روی سطح با استفاده از اسیدهای مناسب و غیر فعال سازی با استفاده از اسید نیتریک.​

download.jpg

سطح شماره صفر
این عملیات، آنیل با استفاده از نورد داغ نیز گفته می شود. ورق فلز تا رسیدن به ضخامت مورد نیاز، نورد گرم و سپس و آنیل می‌شود. هیچ گونه عملیات اسید شویی یا بی اثر سازی که نتیجه اش یک پرداخت کاری پوسته ای سیاه است، انجام نمی شود. این روش موجب توسعه کامل لایه یا فیلم مقاوم به خوردگی در سطح استیل نمی گردد و به جز در موارد کاربردی واقعی مقاوم به حرارت زیاد، این گونه تکمیل یا پرداخت برای مصارف عمومی مناسب و مطلوب نیست.
سطح شماره ۱
ورق فلز نورد گرم، آنیل، اسیدشویی و غیر فعال می شود. این کار باعث می‌شود سطحی تیره و کمی زبر بدست آید که برای کاربردهای صنعتی که معمولاً با طیفی از ضخامت های صفحات سر و کار دارند، کاملاً مناسب می باشد. بر روی فلز در جاهایی مجزا، اثرات و نشانه‌های سایش یا سنگ زنی ممکن است قابل رویت باشد.
پاره ای ضخامت های کمتر در دامنه صفحه فلزی نورد سرد شده هستند. اما ورق، کویل و محصولات نواری شکل، با استفاده از فرایند نورد سرد تولید شده اند که بدون گرم کردن ماده، نورد شده‌اند. نورد سرد، ماده را سخت می سازد و سایزهای نازکتر احتمالاً می بایست در طول فرآیند کاهش ضخامت در اثر نورد و رسیدن به معیار نهایی منجر به یک اسید شویی و آنیلینگ متوسط یا محصول آنیل شده براق و روشن شوند.
مواد اولیه برای انجام نورد سرد همیشه دارای پرداخت شماره یک می باشد. تولیدات سرد نورد شده با پرداخت کاری های استاندارد کارخانه ای به شرح ذیل عرضه می شوند.
سطح شماره 2D
عبارت است از یک پرداخت شماره یک پس از نورد سرد، آنیل کردن، اسید شویی و بی اثر سازی. این فرآیند باعث ایجاد یک پرداخت مات و کدر و یکنواخت و البته بهتر از پرداخت شماره یک می شود. این نوع پرداخت جهت مصارف صنعتی و به طور شاخص برای کشش عمیق و شدید فلز مناسب است، زیرا سطح کدر و مات -که پس از ساخت می‌توان آن را پولیش نمود- روان کننده یا چرب کننده را در حین عملیات کشش نگه می دارد.
سطح شماره 2B
پرداختکاری شماره 2D است که پس از اجرای نورد سرد یک لایه پوسته نازک از فلز میان رول های پولیش شده به جا می ماند. این معمولترین پرداخت به عمل آمده است و بر روی ورق های فلزی انجام می شود. اینگونه پرداخت از شماره 2D روشن تر و نیمه انعکاسی است. این پرداخت به طور معمول برای اجرای اکثر کشش های عمیق استفاده می شود و نسبت به پرداخت شماره 2D، پولیش پرداخت نهایی مورد نیاز در آن آسان تر انجام می گردد.
سطح شماره 2BA
از این نوع پرداخت کاری معمولاً به عنوان عملیات پرداخت کاری آنیل روشن نام برده می شود. متریال با یک پرداخت شماره یک با استفاده از غلتک های پولیش زیاد، در حالت تماسی با سطح استیل، نورد سرد می شود. این عمل سطح استیل را نرم، هموار و صیقلی و روشن می سازد. صافی و همواری و قابلیت انعکاس در سطح استیل همزمان با اینکه استیل نورد و نازک و نازک تر می‌شود، افزایش می یابد. هرگونه آنیل مورد نیاز به منظور انجام کاهش مورد نظر در گیج و همچنین آنیل نهایی، در فضای بی اثر تحت کنترل های بسیار دقیق انجام می گردد. هیچگونه اکسیداسیون یا پوسته شدن سطح متعاقباً رخ نخواهد داد هیچ گونه نیازی به اسید شویی و غیر فعال سازی سطح فلز نیست.
سطح نهایی حاصل از نظر ظاهری می تواند با پرداخت نوع آیین های مربوط به سطوح شماره ۷ و ۸ برابری نماید.
توجه: بسیاری از ورق های وارداتی پرداخت شماره 2B، به طور حقیقی پرداخت 2B نیستند. کارخانه‌هایی که آنیل روشن انجام می دهند، اغلب تمام عملیات آنیل متریال سرد نورد را در همان دستگاه‌ها و کارخانه به انجام می‌رسانند. این امر منجر می گردد به یک پرداخت 2B بهتر یا عالی تر، زیرا هیچ گونه اکسیداسیون یا پوسته شدن در طول اجرای آنیل اتفاق نمی افتد. حتی اگرچه نورد واقعی و عملی ممکن است بر روی رول ها و غلطک های پولیش خورده انجام شود -همان گونه که برای پرداخت 2B معمولی چنین است- لیکن آنقدر که برای پرداخت BA لازم است، پولیش زیاد نمی شود.
پرداختکاری های ذیل، پرداخت هایی هستند که تماماً به صورت مکانیکی انجام می شوند. این پرداخت ها همچنانکه پرداخت کاری های کارخانه‌ای استاندارد محسوب می گردند، همین طور برای اسباب و اجزا استنلس استیل هم اجرا می شوند، به لحاظ اینکه معیارهای زیباشناسی مورد نیاز حاصل گردند. می بایست از عواملی که در خصوص منظره و نمای ظاهری سطح نهایی استیل موثرند، قدردانی کرد. عواملی چون پولیش دستی در مقابل پولیش مکانیکی، پولیش یک محصول تخت و صاف برخلاف محصولی که شکل و فرم پیچیده دارد، ضخامت و ترکیب شیمیایی مواد.
سطح شماره ۳
پرداختی است که با استفاده از سنباده های شماره ۸۰ تا ۱۰۰، در یک جهت به طور یکنواخت به دست می‌آید. این پرداخت، پرداختی است که برای چنین مواردی که سطح فلز نیازمند انجام پولیش بیشتری است، هم برای اینکه پس از ساخت یا شکل دهی آن، پرداخت ریزتر و ظریف تر حاصل شود، پرداختی خوب برای سطح برای شروع یا اواسط کار می باشد.​

ss-sheets.jpg

سطح شماره ۴
پرداختی است که با استفاده از سنباده شماره ۱۵۰ در یک جهت و به طور یکنواخت انجام می شود. این پرداخت خیلی انعکاسی نیست، اما برای قطعات و لوازمی که حین کار در اثر جابجایی و انتقال های مداوم و ناهنجار آسیب می بینند، مثل لوازم رستوران ها، پرداختی خوب و همه کاره است.
سطح شماره ۶
این نوع پرداخت با استفاده از چرخ های پرداخت پارچه ای و دوار مثل الیاف یا پارچه کتانی، که با ساینده خمیری همراه است، انجام می‌شود. پرداخت بستگی دارد به اینکه از چه ساینده ای با چه میزان ریزی و ظرافتی استفاده گردد، همچنین به یکنواختی و پرداخت سطح اصلی. در پرداخت فوق یک بافت غیر جهت دار با انعکاس متنوع وجود دارد.
سطح شماره ۷
این نوعی پرداخت براق است با درجه بالایی از قدرت انعکاسی. این پرداخت با استفاده از ساینده های هر چه بیشتر به صورت تدریجی و آرام سایش و سپس به وسیله مواد و ترکیبات جلادهنده پرداخت می شود. برخی خراش های ریز و خش های ناشی از ماسه و شن ممکن است از زمان سطح اصلی اولیه به جای مانده باشند.
سطح شماره ۸
این گونه پرداخت کاری مثل حالت پرداخت شماره ۷ انجام می گردد و عملیات نهایی با ترکیبات و مواد جلادهنده بسیار ریز و ظریف به اتمام می‌رسد. سطح نهایی عاری از لکه و آسیب است، چنانکه وضوح تصویر در آن فوق العاده و پرداخت آینه ای واقعی همین است.​
 


🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , خرید لایک ارزان
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا