قربون صدقه رفتن به زبان کردی

قربون صدقه رفتن به زبان کردی
  • دڵم بۆت تنگ بووە: دلم برایت تنگ شده است.
  • گیانم فیدات بێت: جانم فدای تو باد.
  • خۆشم ئەوێی: دوستت دارم.
  • بە قوربانی تۆ بم: به قربان تو بروم.
  • چاوەڕێی تۆم: منتظر تو هستم.
قربون صدقه رفتن به زبان کردی .jpeg

موارد زیر یعنی دلتنگتم:​

1. زور بیرت ئه که م گیانه که م
  2. زور بی تاقه تم بوت گیانه که م
  3. هردوجمله همون معنی رو میده
  4. این کوردی سورانیه
  5. دلم زور تنگه لِه تو گیانم
  6. دلم بوت تنگه گیانم
  7. دلم اَرات تنگ بیه گیانم

قربون صدقه های کردی زیبا:​

• « قِزات لِه گیانِم هِناسَکَم » یعنی درد و بلات به جونم نفسم
  • ربی له قوربانت بم درکم:الهی قربونت برم قلبم
  • خوشم دوی(دوستت دارم)
  • له دورت گرم(دورت بگردم)
  • هناسکم:نفسم روحکی:روحمی
  • گیان و دلمم: جون و دلم
  • قزات له من کوی(دردت به جونم)
  • دردت له گیانم:دردت بجونم
  • بومه نذرت گشت کسگم (فدات شم همه کسم)
  • هر چی کَس =یعنی همه کَسَم
  • گیان اَرات =جون برات

با عالم بژن ته نیا و بی کسهله دارای دونیا هر توم به بسه
ترجمه فارسی: بذار تمام مخلوقات بگن تنها و بی کساز تمام دارایی های دنیاتو رو داشتم باشم واسم کافی وبسه
«بِمگِره باوش بِمبِرو بو مال»
یعنی: «بغلم کن ببرم خونه
به طور کلی منظورش اینه که آغوش تو خونمه...»
هه ر گیز هه ول مه ده که سیک له بیر بکه یت چونکه وات لیدی له جاران زیاتر بیری بکه یت
ترجمه فارسی: هرگز تلاش نکن کسی رو از عمد فراموش کنی چون محاله.. و یجوری میشی بیشتراز قبل، فکر و خیالت سمتش میره!
غزال چو خمارم هر تو دیرمامید روزگارم هر تو دیرمانارم لیموم سیفم شماممگل وباخ و بهارم هر تو دیرم
ترجمه فارسی: ای آهوی چشم قشنگ من من فقط تو رو دارم ای امید روزهای من من فقط تو رو دارم ای تمام زیبای من من فقط تو رو دارم
چاوه کانت دوئه ستیره نهه مو شه وی له تاریکی خه یالمدابریکه یان دیدلی منیش مندالیکی بیانو گیربه لام چ بکهم بالام کؤرته وهه رچی ئه که مده ست ناگاته ئاسمانی چاوه کانت
ترجمه فارسی: چشمانت دوستاراند همه شب درتاریکی خیالمچشمک میزنند دل من هم کودکی بهانه گیراماچه کنم قدم کوتاه است وهرکاری میکنم دستم نمیرسد به چشمانت
‏کرد‌ها وقتی میخوان به یکی بگن:
تا ابد کنارمی میگن «مانارِمـ» یعنی:
ماندگار من! واقعا قشنگه.
له دوریت من به کسم ته نیا توی هه چه کسم
ترجمه فارسی: از دوریه تو من بی کسم و تو همه ی دنیامی
هه ناسکم ده نوسم خوشم ده ویی مه لی دووباره یه له وانه یه روژیک نه بم که دووباره ی که مه وه
ترجمه فارسی: نفسم… مینویسم دوستت دارم نگو تکراریه شاید یه روز نباشم تا دیگر برایت تکرارش کنم
‏یه واژه کردی دیگه هم هست به اسم "هوژین".
یعنی زندگی بخش یعنی کسی که با اومدنش زندگی رو دوباره تازه میکنه؛
چقدر قشنگه یکی بیاد بدونی که انقدر قراره زندگیت عوض بشه که بهش بگی هوژین من
زؤرجار زه مان ده نگی بؤلبؤل ئه تؤرینئئاوی رووبار رؤحی ماسی ئه خنکینئشنه ی به هار نیگای گؤل ئه وه رینئبه لام هه رگیزکه س ناتوانی خؤشه ویستیت له ناودلما بژاکینئ
ترجمه فارسی: چه وقتهایی که صدای بلبل رامی آزاردجویبار روح ماهی راخفه میکندبادبهاری نگاه گل راپرپرمیکنداماهرگز نمیتواند دوست داشتنت را دردلم پژمرده کند
گیانا که م زو وه ره نازدارم زو وه رهبه س جاری بت بینم گیانم بو خوت به ره
ترجمه فارسی: جانان من زود بیا نازنینم زودبیا تا برای یک بار هم که شده ببینمتجانم را بگیر و برای خود ببر
مه ترسه … عاشقبه عاشق بوون ترسی ناوی ئه و په ره که ی شیت ده بیت شیتیش بو خوی دنیایه که!
ترجمه فارسی: نترس عاشق شو… عاشق شدن ترس نداره فوق فوقش دیونه میشی دیونه شدن هم خودش عالمی داره!

له گره وچله ی هاوینی ئه م شاره دا هیچ ئاگری گیانم گه رم ناکاته وهبؤیه هه مووساتی کلپه ی هه ناسه ی شه وانی دووریت تیکه ل هه ناسه خؤم ئه که
ترجمه فارسی: درگرمای تابستان این شهرهیچ آتشی درونم راگرم نمیکند همین است که همه وقت شعله آه شبهای دوریت را با آه درونم درهم می آمیزم

زه وی جارجار له ناخه وه ده له رزیت و سه روقژی ده شیوینی تی ناگه م بو؟ بلیی زه ویش دلداریکی وه ک توی نه بی؟
ترجمه فارسی: زمین هربار ازدرون می لرزدو سروگیسوانش رامی لزاند نمی دانم چرا؟ توگویی زمین هم دلداری مثل تو دارد؟

ئافرەتی تیگەیشتوو گەنجینەیەکی گرانبەهایە بۆ پیاو.
ترجمه فارسی: بانو ی عاقل و زیرک گنجی گرانبهاست برای مرد.
نیازم وابوو بتکه م به چه پکه نیرگزیبؤ سه رمیزمله سه رمای زستانا گه رمت کاته وه ئامیزم
ترجمه فارسی: نیازم بود دسته نرگسی باشی برسرمیزمدرسرمای زمستان گرمت کند آغوشم

ئه ی چرای ته مه ن دلمت پیشکه ش بیگه رله یادت که م قه بر جیگه م بی
ترجمه فارسی: ای چراغ عمر من دلم تقدیمت بادگر ز یادم بری قبر جلیگاهم باشد

گه ر به ده ست من بوایه هه ناسه شم به ده می تو هه لده کیشا!
ترجمه فارسی: گر با میل و خواسته من بود نفس کشیدنم را هم به وسیله دهان تو میکشیدم!

آخرین ویرایش:

hadiani

تازه وارد

شعر عاشقانه کردی

جملهمعنی
وِه هار هاتیِه وِه سَه ر شا خِه وِه
مَلَه وِه رْ خوه نی وِه ناو باخِه وِه
یِه خوه شی وِه هار یِه ناو بوسان
جَفْتِه چِر بِکیم یِه چِه رْ داخِه وِه
بهار آدمه است به شاخه های درختان
پرنده ها در باغها میخوانند
از خوشی اینکه بهار آمده است
با هم هوره (یکی از آوازهای کردی) بخوانیم در آلاچیق مزرعه
اَز لَته سَل نابَم
دِلدارَم غایَن نابَم
عاشِقَم دودِل نابَم
هِژ تَه دِکِه مْ لَه تِه جَدا نابَم
با تو قهر نمیکنم
دلدارم خیانت کار نمیشم
عاشقم من دودل نمیشم
خیلى دوستت دارم از تو جدا نمیشم
ئَه وُ رو دِل خوشَم! هِه والَت پَرسیم
ئَیْتَر غِه مْ ناخوم قِه تْ لَه بى کَه سیم
تو دوورى بِه لَام ، دلَم چاوِه ریتِه
جارجار یادَم کِه هیوام زور پیته
امروز خوشحالم حالم رو پرسیدى
دیگه غصه نمیخورم از بى کسیم
تو دورى باشه ولى من چشم به انتظارتم
گاه گاهى یادم کن به تو خیلى امیدوارم
هَ مَردَم مَن ئَه گِه ر ئَه مَجارِه بِی تو
نِه چَم شَه رْت بی،هَه تا ئِه مْ خواره بی تو
دِه رونَم خالیِیه،وِه کِ نَه یِ دِه نالی
هَه واریکی چِ پَر هاوارِه بی تو
بیناییم کویِرِه،هَه لِنایی بِه رووی کِه سِ
موژ هَ مْ یِه کِ یهِ کِ دِه لیی بَزمارِه بی تو
اگر این بار تو نبودی میمردم
من نمی روم تا زمانی که شما پایین بیایید
ذهنم خالی است انگار گریه نکرده است
چه گریه ای برای تو
من کور هستم، نمی توانم مقابل کسی بایستم
هر روز میگی میخ بدون تو
سَلام چه نَ بِه رَزی ﻛۊیْل ئیلام سَلام وِه تو کِه هَه روژ هایَه لامسلام اندازه بلندی کوههای ایلام سلام به تو که هر روز پیش منی
بَنۆر وه بَه رَزی هُۆاگی مَانیشَت دَل دَریاییم بۊه ۆهُ ی میشْت خَم وُ پِه ژاره پُخْش بۊۆه گیانَم کَر وُ کۆر بۊمَه ئۆ بی زوانَم جۆر کۆ یِه قَفْسِ بَسیاسِه بالَم چَمان مانیشَت کَل رَمیاسه بانَمبه بلندای هوای کوه مانشت بنگر دل دریاییم اندازه یک مشت شده است غم و نگرانی در وجودم را گرفته است کر و کور شده ام و بی زبان افتاده ام مثل کبک در قفس بالهایم بسته است مثل اینکه کوه مانشت تماما بر روی من افتاده است

hadiani

تازه وارد

جملات عاشقانه به زبان کردی​

جملهمعنی فارسی
جوانی سامانی ئَه وینِه، ئازادی سامانی خاکِه، تؤسامانی هِه رْ دوو کیانی ئَه یِ ئارِه زوو.جوانی دارایی زندگیست.آزادی دارایی خاک است.وتوداری هردو،ای آرزو.
تؤ وِه کو سِروِه یِ بِه یانانی بِه هاری تؤ لِه لِه شَما، گیانی سوکی نادیاری. بؤشِه وی خؤشی وَنِه خؤشیم یادْگاری. رِه مِزی ئینتیزاری.تومثل نسیم صبحگاه بهاری در دلم،جان سبک ناپیدایی.برای شب خوشی وناخوشیم یادگاری.رمزانتظاری.
یادِت وِه کِ گووالِه هِه وَریکی سِپی بِه ئآسْمانی تاریکی دَلْما راده بووری، رِه گِه کانَم،یه کِ یِه کِ لَه شَه پؤلی گولاوی سِه رشار دِه بُنیادت چون لکه ابری سپید درآسمان تاریک دلم پدیدارمیشود.رگهایم یک به یک ازموج گلابش سرشارمیشوند
سِه ری سالَه وِه رَه روخْت بویْنِم/که شایِهد بیت بِه مَه رِهه مِی دِلی بِرِیْنِم. لَه بیرتِه کِه وَتَت پِه یِمان ئَه بِه سَتْم / کِه تا ماوَم هَه ر تو بی مِه بِه سَتْم؟… که هِه رْ خوم بووم بِه باعیث دِلی هِه ژارِم/ به بی خَو دِل بِه چاوانی تو به سَتمسال نو شده بیا روی ماهتو ببینم/ که شاید مرهمی باشه واسه دل زخمیم… یادته که گفتی عهد می بندم / که تا زنده ام فقط تو هدفم باشی؟… خودم باعث شدم دلم انقد درمونده بشه / الکی دل به چشمای تو باختم…
تؤدِه ریامی، بِه شَه پؤلی لَه نِجه وَلارت، بِه تورِه یی جارْبَه جارَت، بِه شِه نَگِه ژِنیت، بِه سامیت…تودریای منی،باموج پرازنازوادایت،باناآرامی گاه به گاهت،به زیبای ورعنایی زنانه ات،با ابهتت…
تؤگوتَت مَن، تِه ریدِه خاکی هَه نْدَران، ئاوارِه یِ ناوْتاریکتِرین کووچِه یِ دَنیام بِه لام ئَه مَن،لِه خاک وشاروزیدی خؤم غَه ریب غَه ریب،تِه نَیای،تَنیام!توگفتی رهزن خاک بیگانگان،آواره تاریکترین کوچه های دنیایی،امامن،درشهروزادگاه خویش،غریب وتنهای تنهایم.
وّلاتی بال وِ بؤفْرین هیچ ئاسْمانیک. دَه ریایَک عَه شْق وً بؤ عاشِقی هیچ دَه رْفِه تیک. دَه مَه وی عاشِقِت بَم؛ ئَه یِ ئَه وِکِه سِه یِ فْرین دَه تَخْوازییک دنیا بال و،برای پرواز آسمانی نیست.یک دریا عشق و،برای عاشقی فرصتی نیست،میخواهم عاشقت شوم،ای که پرواز تو را میخواند.
خوشال بَزانْسای مَه تورْم تا دِه سِم سَفْت تِر بِگْری ئوو وَه دِه نَگ بِه رَز بوشی. نَه چو نَه یِه گَه شان بَخی وَه بان ئُوو ئآرام بووشی هِه رْ جوور راحِه تیکاش میدانستی قهر میکنم تا دستم را محکمتر بگیری و با صدای بلند بگی بمان. نه اینکه شانه ات را بالا بندازی و آرام بگویی هر طور راحتی.

hadiani

تازه وارد

ابراز عشق به کردی​

جمله عاشقانهمعنی
لِه دوریت مَن بِه کَسَم ته نیا توی هِه چِه کَسَماز دوریه تو من بی کسم و تو همه ی دنیامی
هِه ناسَکَم دِه نوسَم خوشَم دِه ویی مِه لی دووبارِه یِه لِه وانِه یِه روژیک نِه بَم کِه دووبارِه یِ کِه مِه وِهنفسم… مینویسم دوستت دارم نگو تکراریه شاید یه روز نباشم تا دیگر برایت تکرارش کنم
غزال چو خَمارِم هِر تو دیرمامید روزَگارَم هِر تو دیرمانارَم لیموم سیفَم شامامَمْگُل وَ باخ وُ بَهارَم هَر تو دیَرمای آهوی چشم قشنگ من من فقط تو رو دارم ای امید روزهای من من فقط تو رو دارم ای تمام زیبای من من فقط تو رو دارم
زُؤرجار زَه مان دِه نِگی بؤلبؤل ئَه تؤرینِئئاوی رووار رؤحی ماسی ئَه خنکینِئشْنِه یِ بِه هار نیگای گؤل ئِه وه رینِئبَه لام هَه رَگیزکَه سْ ناتَوانی خؤشَه ویستیت لَه ناوْدَلَما بژاکینئچه وقتهایی که صدای بلبل رامی آزاردجویبار روح ماهی راخفه میکندبادبهاری نگاه گل راپرپرمیکنداماهرگز نمیتواند دوست داشتنت را دردلم پژمرده کند
با عالَم بِژَن تَه نیا وُ بی کَسَهَلَه دارایْ دونیا هَر توم بِه بَسَهبذار تمام مخلوقات بگن تنها و بی کساز تمام دارایی های دنیاتو رو داشتم باشم واسم کافی وبسه
گیانا کَه مَ زو وِه رَه نازدارَم زو وِه رَهبَه سْ جاری بَت بینَم گیانَم بو خوت به رَهجانان من زود بیا نازنینم زودبیا تا برای یک بار هم که شده ببینمتجانم را بگیر و برای خود ببر
مِه تَرْسَه … عاشِقبَه عاشِق بوون تَرسی ناوی ئَه وُ پَه رِه کَه یْ شیت دَه بیت شیتیش بو خَوی دَنیایِه کَه!نترس عاشق شو… عاشق شدن ترس نداره فوق فوقش دیونه میشی دیونه شدن هم خودش عالمی داره!
چاوِه کانْتْ دوئِه سِتیرِه نِهِه مو شِه وی لَه تاریکی خَه یالْمْدابَریکِه یان دیدْلی مَنیشْ مَنْدالیکی بیانو گیربَه لام چْ بَکَهم بالام کؤرتَه وِهه رِچی ئِه کِه مَدِه سِت ناگاتِه ئآسمانی چاوِه کانْتچشمانت دوستاراند همه شب درتاریکی خیالمچشمک میزنند دل من هم کودکی بهانه گیراماچه کنم قدم کوتاه است وهرکاری میکنم دستم نمیرسد به چشمانت
لِه گِره وُچَلَه یْ هاوینی ئَه مْ شارَه دا هیچ ئاگِری گیانَم گِه رَم ناکاته وَهبؤیِه هَه مووساتی کُلپَه یِ هَه سَه یِ شه وانی دووِریت تیکَه لِ هِه ناسِه خؤم ئُه کَهدرگرمای تابستان این شهرهیچ آتشی درونم راگرم نمیکند همین است که همه وقت شعله آه شبهای دوریت را با آه درونم درهم می آمیزم
زِه وی جارجار لِه ناخه وِه دِه لِه رَزیت وُ سَه روقْژی دَه شیوینی تی ناگِه مْ بو؟ بلیی زَه ویْش دَلداریکی وِه کِ توی نِه بی؟زمین هربار ازدرون می لرزدو سروگیسوانش رامی لزاند نمی دانم چرا؟ توگویی زمین هم دلداری مثل تو دارد؟
یازْم وابوو بِتْکِه مْ بِه چِه پِکه نیرگْزیبؤ سِه رمیزَمَله سِه رَمای زَسْتانا گِه رْمَت کاته وَه ئامیزْمنیازم بود دسته نرگسی باشی برسرمیزمدرسرمای زمستان گرمت کند آغوشم
ئَه یْ چِرای تَه مِه نَ دِلمَت پیشْکِه شْ بیگَه رلَه یادَت کِه مْ قِه بِر جیگَه م بیای چراغ عمر من دلم تقدیمت بادگر ز یادم بری قبر جلیگاهم باشد
گَه ر بِه دِه سَت مَن بوایِه هِه ناسه شَم به ده می تو هه لُده کیشا!گر با میل و خواسته من بود نفس کشیدنم را هم به وسیله دهان تو میکشیدم!
ئافِرِەتی تیگَەیشْتوو گەنجینِەیَەکی گرانبَەهایِەکْ بُ پیاو.بانو ی عاقل و زیرک گنجی گرانبهاست برای مرد.
هِه ر گیز هِه وَل مَه دَه کِه سیک لِه بیر بَکَه یِت چونکِه وات لیدی لِه جاران زیاتَر بیری بَکه یِتهرگز تلاش نکن کسی رو از عمد فراموش کنی چون محاله.. و یجوری میشی بیشتراز قبل، فکر و خیالت سمتش میره!
تیبگَه ن خوشَه ویسْتی پِه یوه نَدی نیه بِه تَه مَه نَ ,سامان,جَوانی لِه خوشه ویستیدا تَه نَها دَلیکی پاک وُ بِه هیز گَرِنگِه!!بفهمید دوست داشتن ربطی به سن، ثروت و زیبایی نداره در دوست داشتن فقط دلی پاک و قدرتمند مهمه!
عَه شْق بِرینکَه نِه دَه هَیلی بْژی نِه دَه هِیلی بَمْری!عشق… رخمیست که نمیگذارد زندگی کنی و نمیگذارد بمیری!

🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , استخاره با قرآن , فال حافظ آنلاین ,
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا