• مقام معظم رهبری : وقتی افکار عمومی یک ملّت در اختیار بیگانه قرار گرفت، حرکت آن ملّت هم طبعاً طبق میل آن بیگانه پیش خواهد رفت.

حافظه ram و rom چیست؟؟(تفاوت حافظه ram و rom)

حافظهRAM قسمتی از سخت افزار محسوب میشود , که داده هایی شامل: نرم افزار سیستم عامل و
پردازش های سیستم نگهداری می کند تا در زمانی که CPU داده ای را لازم داشت به سرعت به این داده ها دسترسی پیدا کند.
دادهای داخل حافظهRAM قابل پاک شدن و جایگزینی با داده دیگر دارند ,
و هر نوع وقفه ای در جریان برق رایانه , موجب از بین رفتن داده های موجود درحافظه میشود .
از این حافظه برای نگه داری موقت اطلاعات استفاده می شود .
RAM ها با ظرفیت های 2 ، 4 ، 8 ,16 و خیلی بیشتر می توانید خریداری کنید .
میزان RAM که میخواهید برای سیستم خود انتخاب کنید باید کاملا با نوع سیستم عاملتون متناسب باشه
سیستم عامل های 32 بیتی ویندوز حداکثر از 4 گیگابایت حافظه RAM پشتیبانی و استفاذه میکنند ,
درصورتی که سیستم عامل های 64 بیتی یا سرور مقدار بسیار بیشتری RAM را پشتیبانی کنند

انواع حافظهRAM :DRAM مخفف عبارت Dynamic Random Access Memory SRAM مخفف عبارت Static Random Access Memory

حافظهDRAM :مبانی حافظه های ROM
حافظه ROM از تراشه هائی شامل شبکه ای از سطر و ستون تشکیل شده است ( نظیر حافظه . RAM هر سطر و ستون در یک نقظه یکدیگر را قطع می نمایند. تراشه های ROM دارای تفاوت اساسی با تراشه های RAM می باشند. حافظهRAM از " ترانزیستور " به منظور فعال و یا غیرفعال نمودن دستیابی به یک " خازن " در نقاط برخورد سطر و ستون ، استفاده می نمایند.در صورتیکه تراشه های ROM از یک " دیود"(Diode) استفاده می نماید. در صورتیکه خطوط مربوطه "یک" باشند برای اتصال از دیود استفاده شده و اگر مقدار "صفر" باشد خطوط به یکدیگر متصل نخواهند شد. دیود، صرفا" امکان حرکت "جریان " را در یک جهت ایجاد کرده و دارای یک نفطه آستانه خاص است . این نقطه اصطلاحا"(Forward breakover) نامیده می شود. نقطه فوق میزان جریان مورد نیاز برای عبور توسط دیود را مشخص می کند. در تراشه ای مبتنی بر سیلیکون نظیر پردازنده ها و حافظه ، ولتاژForward breakover تقریبا" معادل شش دهم ولت است .با بهره گیری از ویژگی منحصر بفرد دیود، یک تراشه ROM قادر به ارسال یک شارژ بالاتر از Forward breakover و پایین تر از ستون متناسب با سطر انتخابی ground شده در یک سلول خاص است .در صورتیکه دیود در سلول مورد نظر ارائه گردد، شارژ هدایت شده (از طریق Ground ) و با توجه به سیستم باینری ( صفر و یک )، سلول یک خوانده می شود ( مقدار آن 1 خواهد بود) در صورتیکه مقدار سلول صفر باشد در محل برخورد سطر و ستون دیودی وجود نداشته و شارژ در ستون ، به سطر مورد نظر منتقل نخواهد شد.

همانطور که اشاره گردید، تراشه ROM ، مستلزم برنامه نویسی وذخیره داده در زمان ساخت است . یک تراشه استاندارد ROM را نمی توان برنامه ریزی مجدد و اطلاعات جدیدی را در آن نوشت . در صورتیکه داده ها درست نبوده و یا مستلزم تغییر و یا ویرایش باشند، می بایست تراشه را دور انداخت و مجددا" از ابتدا عملیات برنامه ریزی یک تراشه جدید را انجام داد.فرآیند ایجاد تمپلیت اولیه برای تراشه های ROM دشوار است .اما مزیت حافظه ROM بر برخی معایب آن غلبه می نماید. زمانیکه تمپلیت تکمیل گردید تراشه آماده شده، می تواند بصورت انبوه و با قیمت ارزان به فروش رسد.این نوع از حافظه ها از برق ناچیزی استفاده کرده ، قابل اعتماد بوده و در رابطه با اغلب دستگاههای الکترونیکی کوچک، شامل تمامی دستورالعمل های لازم به منظور کنترل دستگاه مورد نظر خواهند بود.استفاده از این نوع تراشه ها در برخی از اسباب بازیها برای نواختن موسیقی، لپ تاپ؛ تبلت ؛ هارد اکسترنال ؛ مادر بورد کامپیوتر ؛ کارت عابر بانک و ... متداول است .
 

لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی , حدیث , رنگ , ایموجی , دانلود آهنگ , امداد ام وی ام
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا