استنلس استیل در تولید لوازم خانگی و اداری

metallurgy12

عضو انجمن

hero-Amba_Antus_A2856_Application_C_ujqsua1.jpg


مقدمه

حوله خشک کن از زیرمجموعه ی رادیاتورها محسوب شده و محل کاربرد آن در حمام و یا سرویس بهداشتی می باشد. این وسیله علاوه بر کاربرد گرمایشی، با توجه به ظاهر زیبایی که دارد، از جمله ی تجهیزات دکوراتیو نیز شناخته می شود. طراحی حوله خشک کن به شکلی است که به آسانی بر روی دیوار نصب می گردد. از کاربردهای آن می توان به خشک کردن حوله، دستمال و لباس های کوچک اشاره نمود.

اجزای سازنده حوله خشک کن

این وسیله متشکل از لوله هایی است که آب گرم در آن جریان داشته و تبادل گرمایی مابین لوله ها و فضای اطراف، موجب گرمایش فضای حمام و سرویس بهداشتی می شود. حوله خشک کن نه تنها باعث گرم شدن محیط حمام و سرویس بهداشتی می شود، بلکه رطوبت موجود در آن ها را نیز از بین می برد.

انواع حوله خشک کن بر اساس مواد ساخت

این وسیله بر اساس جنس مواد بکار رفته در ساختشان به انواع استیل، آلومینیومی و شیشه ای دسته بندی می شوند. در ادامه به بررسی هر یک از آنها پرداخته می شود.

حوله خشک کن.jpg


حوله خشک کن از جنس ورق استیل نگیر

این مدل حوله خشک کن، رایج ترین نوع از این وسیله می باشد که در ساخت آن از ورق استیل 304 بهره گرفته می شود. فلزات نسبت به سایر مواد سنگین تر هستند و این مورد در خصوص حوله خشک کن از جنس ورق استیل 304 نیز صادق است. تعداد لوله های این وسیله بر اساس متراژ محیطی که قرار است در آن استفاده شود، متفاوت است. مثلاً برای فضاهای کوچک از انواع 8 لوله ای و برای محیط های بزرگتر از مدل های 12 لوله های می توان استفاده کرد.
قیمت این وسایل با توجه به قیمت جنس مواد (در این مورد قیمت ورق استیل نگیر) تعیین می گردد. قیمت ورق استیل نگیر نسبت به موادی چون آلومینیوم و شیشه به مراتب بالاتر می باشد و همین موضوع باعث گرانتر بودن حوله خشک کن های از این جنس می باشد. حوله خشک کن های استیل نیازی به پوشش و رنگ آمیزی نداشته و برخلاف انواع پوشش دار، پوسته پوسته نشده و دچار زنگ زدگی نمی شوند و برای مدت های طولانی می توان از آنها بهره برد.

حوله خشک کن از جنس آلومینیوم

این مدل همانطور که از نامش مشخص است، از ورق های آلومینیومی ساخته می شود. مزیت این حوله خشک کن نسبت به مدل استیل، برخورداری از وزن کمتر و قیمت پایین تر آنها می باشد. این مدل، دکوراسیون محیط را به زیبایی تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که قرارگیری در چنین فضایی احساس خوبی به افراد منتقل می کند.

حوله خشک کن از جنس شیشه

بدنه این مدل تقریباً شفاف بوده و در ساختشان از انواع شیشه های مقاوم به حرارت استفاده می شود. حوله خشک کن های شیشه ای نسبت به دیگر انواع آن وزن سبک تری داشته و مدت زمان نصب آنها نیز نسبت به بقیه کوتاه تر است. از مزایای این مدل، تنوع رنگ بالا و زیبایی منحصر به فرد می باشد. حوله خشک کن شیشه ای از مطابقت فوق العاده ای با انواع معماری ها برخوردار است.

نحوه عملکرد حوله خشک کن

گرمای مورد نیاز این وسایل، عموماً از آب گرم موجود در سیستم گرمایش ساختمان (موتورخانه مرکزی و یا پکیج) تامین می شود. در واقع یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در بحث انتخاب حوله خشک کن مناسب، نوع سیستم گرمایشی ساختمان می باشد.

Brushed-stainless-steel-heated-ladder-towel-rail-UK1H.jpg


بررسی ویژگی های حوله خشک کن از جنس ورق استیل نگیر و آلومینیوم

حوله خشک کن های ساخته شده از فولادهای زنگ نزن در هر شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند، بدون اینکه دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شوند. همچنین در مراحل ساخت و تولید آنها از هیچگونه مواد و فرآیندهای شیمیایی استفاده نشده و تحت فشار 10 بار تحت آزمایش قرار می گیرند. طول عمر آن ها بالاست و رسوبات ناشی از آب، کوچکترین آسیبی به آنها وارد نمی کند. این حوله خشک کن ها نسبت به انواع آلومینیومی که همواره دچار حفره دار شدن و پوسیدگی می شوند، از مقاومت بالاتری برخوردارند.
حوله خشک کن های استیل پس از روشن شدن، با سرعتی آهسته گرم می شوند و برای دستیابی به گرمای مطلوب به زمان بیشتری نیاز دارند. از طرفی، ظرفیت حرارتی استیل بالا بوده و پس از خاموش شدن حوله خشک کن، با سرعت کمتری سرد می شود که این موضوع باعث می شود فضا گرمای خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ کند و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی شود. این در حالی است که آلومینیوم ظرفیت حرارتی پایینی دارد و حوله خشک کن های از این جنس به سرعت گرم شده و پس از خاموش شدن نیز به سرعت سرد می شوند. از مزایای این ویژگیِ آلومینیوم همین بس که در فصول سرد سال، حوله خشک کن سریعاً داغ شده و فضا را در کسری از ثانیه گرم می کند. در واقع تغییر دمای در این فلز، نسبت به فولاد در مدت زمان کوتاه تری اتفاق می افتد.​
 


🔴 لینک های مفید: شبیه ساز منظومه شمسی ,
میزبانی شده توسط سرورهای قدرتمند افیکس هاست

بالا