خانه » احادیث » مجموعه احادیث با موضوع فقر
احادیث

مجموعه احادیث با موضوع فقر

5
(6)

احادیث با موضوع فقر

مجموعه احادیث با موضوع فقر و تهیدستی از ائمه اطهار :

حدیث شماره 1

امام علی (عليه السلام) مى فرمايند: «فقر مرگ بزرگ تر است»، (الْفَقْرُ الْمَوْتُ الاَْكْبَرُ). حکمت 163 نهج البلاغه


حدیث شماره 2

و در حكمت 56 آمده بود: «وَالْفَقْرُ فِى الْوَطَنِ غُرْبَةٌ، فقير حتى در وطنش غريب است» .


حدیث شماره 3

در حكمت 319 مى خوانيم: «فَإنَّ الْفَقْرَ مَنْقَصَةٌ لِلدّينِ! مَدْهَشَةٌ لِلْعَقْلِ، دَاعِيَةٌ لِلْمَقْتِ، فقر سبب نقصان دين و مشوش شدن عقل و جلب كينه مى گردد».


حدیث شماره 4

امام علی علیه السلام می فرمایند: «خداوند سبحان غذا و نیاز نیازمندان را در اموال ثروتمندان معین کرده؛ پس هیچ فقیری گرسنه نمی ماند، مگر به واسطه اینکه ثروتمندان از حق آنان بهره مند شده اند. و خداوند آنها را به خاطر این عمل مؤاخذه خواهد کرد.»(حکمت 328)


حدیث شماره 5

امام علی علیه السلام می فرمایند: «همانا ویرانی زمین به دلیل تنگدستی مردم است، و تنگدستی مردم، به جهت غارت اموال از طرف زمامدارانی است که به آینده حکومتشان اعتماد ندارند.»(خطبه 209)


حدیث شماره 6

امام علی علیه السلام : الفقیر حقیرلایسمع کلامه و لا یعرف مقامه [فقیر در چشم مردم] بی مقدار است؛ نه سخنش شنیده می شود و نه جایگاهش شناخته می شود(حکمت 44).


حدیث شماره 7

 امام علی علیه السلام می فرماید: اذا أملقتم فتاجروا الله بالصدقه؛ هر گاه تنگدست شدید با دادن صدقه با خدای تعالی سودا کنید(کلمات قصار 250)


حدیث شماره 8

 امام خطاب به محمدبن حنفیه می فرمایند:(حکمت ۳۱۹) «فرزندم! از فقر بر تو می ترسم، از آن به خدا پناه ببر! زیرا فقر دین انسان را ناقص و عقل و اندیشه او را مشوش، و مردم را نسبت به او، و او را نسبت به مردم بدبین می سازد.»

این مطلب را هم ببینید
مجموعه احادیث با موضوع ولایت فقیه (سری اول)

حدیث شماره 9

امام علی علیه السلام از سنگینی و ذلت و خواری فقر به خدا پناه می برد، آنجا که می فرماید: «پروردگارا آبرویم را با بی نیازی نگهدار و شخصیتم را در اثر فقر ساقط مگردان که از روزی خواران تو درخواست روزی کنم و از اشخاص پست خواستار عطوفت و بخشش باشم، به ستودن آن کس که کمکم می کند مبتلا گردم، و به مذمت و بدگوئی از آنکه به من نمی بخشد آزمایش شوم، و تو در ورای همه اینها سرپرست منی که ببخشی و یا منع نمایی، و تو بر همه چیز قادری»(خطبه ۲۲۵)


حدیث شماره 10

امام علی علیه السلام فرمودند : استنزلوا الرزق بالصدقه روزی را به صدقه دادن فرود آورید(کلمات قصار ۱۳۲) زیرا هر کس مالی را در راه خدا می بخشد هرچند اندک باشد خدای تعالی پاداش او را فراوان خواهد داد.


حدیث شماره 11

  امام علی علیه السلام فرمودند : سعه الاخلاق کیمیاء الارزاق؛ اکسیر روزی در خوش اخلاقی است.(شرح نهج البلاغه: ۳۳۹/۲۰ ح ۸۸۴)


ارزیابی مطلب توسط شما

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :5 تعداد آرا: 6

پست های مرتبط
احادیث

مجموعه احادیث با موضوع نماز

احادیث

بررسی احادیث کافر پسند

احادیث

مجموعه احادیث با موضوع ظلم

احادیث

مجموعه احادیث با موضوع ولایت فقیه (سری دوم)

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of